Udany debiut


Książka dekady

Nastolatki raczej nie są znane z zamiłowania do literatury i znacznie częściej wolą spędzać swój wolny czas w inny sposób niż ślęcząc nad książkami. Średnio raz na dekadę na rynku wydawniczym pojawia się jednak taki tytuł, który sprawia, że młode dziewczęta zaczynają szaleć na jego punkcie i najchętniej wykupiłyby wszystkie egzemplarze dostępne w księgarni. Kilka lat temu taka sytuacja miała miejsce w przypadku cyklu autorstwa Stephenie Meyer, zapoczątkowanego powieścią “Zmierzch”, który nie tylko wpłynął na wzrost czytelnictwa wśród młodzieży w Stanach Zjednoczonych, ale także przyczynił się do powrotu zainteresowania wampirami i istotami nadprzyrodzonymi w popkulturze. Kim jest autorka jednego z najpopularniejszych cykli młodzieżowych dwudziestego pierwszego wieku?

Pani domu

Rzadko zdarza się, że pierwsza powieść autora od razu przyniosła mu ogromną sławę i pieniądze. Zazwyczaj debiuty literackie przechodzą bez większego echa, ewentualnie spotykają się z umiarkowanie entuzjastycznymi recenzjami. “Zmierzch” niemalże natychmiast po premierze zaczął zarabiać niesamowicie wielkie kwoty pieniędzy, co z pewnością zaskoczyło nawet samą pisarkę. Stephenie Meyer zaczynała bowiem tworzyć historię Belli i Edwarda dla własnej przyjemności w pliku na domowym komputerze. Kobieta dotychczas wiodła spokojny żywot niepracującej żony i matki, a pisanie miało pomóc jej zapomnieć o stresach i trudach dnia codziennego. Początkowo nie myślała nawet o wydawaniu tekstu, do tego kroku namówiła ją siostra, która po przeczytaniu powieści stwierdziła, że jest ona genialna i musi ujrzeć światło dzienne. Stephenie Meyer zaniosła więc manuskrypt do wydawnictwa. Jakże wielkie okazało się jej zdziwienie, kiedy okazało się nie tylko, że redaktorowi spodobała się cała historia, ale także że niedługo po premierze do autorki zwróciła się wytwórnia filmowa, która chciała wykupić prawa do ekranizacji.

Światowa czołówka

</
Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu Stephenie Meyer była tylko prostą panią domu z Arizony, dzisiaj jej nazwisko jest znane na całym świecie, a ona sama odmieniła oblicze nie tylko literatury, ale także kinematografii. Najbardziej znana jest oczywiście z czteroczęściowego cyklu składającego się ze “Zmierzchu”, “Księżyca w nowiu”, “Zaćmienia” i “Przed świtem”, które zresztą doczekały się swoich filmowych adaptacji. Oprócz serii o wampirach napisała jednak także kilka innych, równie wartych uwagi, powieści:

Szkoła zdjęcie utworzone przez diana.grytsku - pl.freepik.com

Otagowano: , , ,

Kategoria: Stephenie Meyer